Sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych

Wiele osób traktuje fotografię jako swoją największa pasję, na którą poświęca nie tylko wiele czasu, ale również pieniędzy. Sprzęt fotograficzny wysokiej jakości jest dla nas coraz łatwiej dostępny, dlatego coraz więcej osób interesuje się tym tematem. Fotografia dla wielu z nas przynosi codziennie wiele radości, ale tylko dla nielicznych przynosi też korzyści finansowe.

Mnóstwo osób zajmuję się fotografią jedynie dla takiej właśnie czystej satysfakcji, ewentualnie po to, żeby pochwalić się swoimi osiągnięciami na różnego rodzaju foto-blogach czy też wziąć udział w różnego konkursach fotograficznych. Amatorzy raczej nie myślą o korzyściach finansowych, gdyż powszechnie uważa się, że w dzisiejszych czasach na fotografii trudno się zarabia. Niektórzy jednak wbrew tej opinii są w stanie połączyć przyjemnie z pożytecznym i sprzzedawać systematycznie swoje zdjęcia w tzw. serwisach stockowych.

W sieci mamy dostęp do wielu banków zdjęć tzw. stocków, których przykładem jest Depositphotos, gdzie bardzo łatwo możemy zostać dostawcami, czyli fotografami dostarczającymi zdjęcia na sprzedaż lub grafikę wektorową tworzoną na naszych komputerach. Czy każdy może sprzedawać swoje prace w Depositphotos? Każdy kto ukończył 18 lat – trzeba się tylko zarejestrować i wypełnić kilka pytań testowych. Później możemy zabrać się za wgrywanie naszych zdjęć czy innych plików graficznych do portalu. Oczywiście nasze pliki muszą spełniać wymagania odnośnie rozdzielczości i przede wszystkim tego co znajduje się na zdjęciu. Zapotrzebowanie jest na różnego rodzaju zdjęcia, i nie jest prawdą, że muszą być to zdjęcia studyjne. Gazety, czyli główni klienci banków zdjęć często poszukują zdjęć przedstawiających nasze codzienne życie,  dlatego największą uwagę przykłada się do tego, czy zdjęcie jest dobrze wykonane pod względem technicznym.

Ile możemy zarobić na takich zdjęciach? To zależy od tego ile zdjęć mamy w naszym portfolio i jakiej są one jakości. O jakości również świadczy wyjątkowość fotografii.  Jeśli mamy ciekawe pomysły i dobrze opanowana technikę fotografowania, to możemy przystąpić do programu promocyjnego dla fotografów. Wtedy dostajemy pieniądze już w momencie, w którym wgrywamy plik do portalu Depositphotos.  Poza tym dostajemy również prowizję, od sprzedaży naszych zdjęć, która może wynosić od 40 do 60 procent.

Istnieje możliwość wyłączności dla Depositphotos, czyli zadeklarowanie, że nasze prace nie będą sprzedawane w innych miejscach, wówczas prowizja dla nas jest odpowiednio wyższa. Jak widać sprzedaż zdjęć na Depositphotos to całkiem prosta sprawa i bardzo interesująca opcja dla fotografów, również tych zajmujących się fotografią amatorsko.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pisanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *